75 metrový plot za 36 000 eur? V Púchove žiadny problém!

Autor: Lukáš Ranik | 20.4.2015 o 19:43 | (upravené 21.4.2015 o 8:40) Karma článku: 7,83 | Prečítané:  1759x

Na Slovensku je bohužiaľ typickým javom či novodobým športom realizácia všemožných zákaziek za extrémne predražené ceny. Často to vidíme na národnej úrovni, rôzne kauzy a kauzičky na ministerstvách. Čoraz častejšie sa tento „šport“ objavuje aj  na regionálnej úrovni v našich mestách a obciach. To čo sa udialo v meste Púchov, konkrétne v mestskom športovom klube, spĺňa všetky tieto atribúty, dokonca by som povedal, že by si to zaslúžilo ocenenie najdrahší plot roka na Slovensku.

Ale poďme pekne po poriadku.  Prvý absolútne neštandardný jav sa odohral tesne po voľbách, kedy sa na primátorský „trón“ dostal nový primátor. Každý racionálne zmýšľajúci človek, ktorý je na poste konateľa mestskej spoločnosti po voľbách, kedy je jasné, že dôjde ku zmene vo vedení mesta, zastaví akékoľvek väčšie investície. A až po prekonzultovaní s novým primátorom sa má rozhodnúť či to či ono bude realizovať.  Samozrejme sa tak nestalo. Deväť dní po voľbách konateľka MŠK podpísala objednávku na realizáciu "skladačkového" betónového plotu v areáli MŠK. A teraz sa podržte, 75 metrový plot za neuveriteľných  35 996 EUR! Druhý neštandardný jav. Pokiaľ by bola zákazka nad 30 000 EUR bez DPH, muselo by dôjsť k verejnému obstarávaniu. Keďže cena diela bez DPH činila 29 997 EUR k verejnému výberovému obstarávaniu nedošlo.  Suma by totižto  musela byť o 4 eurá vyššia, určite LEN náhoda!

Na prvom tohtoročnom zastupiteľstve sme spolu  s kolegom poslancom Marmanom poukázali na takéto absolútne netransparentné a neefektívne míňanie verejných prostriedkov, teda peňazí všetkých obyvateľov mesta. Hold väčšina poslancov bola napriek tomu proti odvolaniu konateľky MŠK. Našťastie sa nám podarilo presadiť vytvorenie kontrolnej komisie na prešetrenie plota. V komisii sme požiadali mesto o zabezpečenie súdneho znalca mimo Trenčianskeho kraja na vypracovanie súdnoznaleckého posudku. Súdny znalec ohodnotil realizáciu plota na 14 681 EUR s DPH. Rozdiel činí 21 315 EUR! Na nasledujúcom zastupiteľstve komisia na prešetrenie plota predniesla poslancom správu s predloženým posudkom. Trinásť poslancov z devätnástich bolo za odvolanie konateľky MŠK.

Čo na záver? Zrejme najdrahší 75 metrový betónový plot v areály MŠK ostane. Avšak v budúcnosti sa mala  realizovať aj druhá etapa tohto plota v obdobnej dĺžke. Vzhľadom na túto skutočnosť sme  našim obyvateľom ušetrili minimálne ďalších 36 000 EUR.  A to ešte nehovorím o tom aká by to bola suma za ďalšie investície keby sme túto kauzu neodhalili... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.


Už ste čítali?