Nový rebríček INEKO hovorí jasne: Púchov razantne znižuje dlh a vylepšuje svoj rating

Autor: Lukáš Ranik | 8.1.2018 o 18:26 | Karma článku: 3,01 | Prečítané:  868x

A to nie je samozrejme všetko, popri tom vytvárame solídny prebytok hospodárenia, ktorý následne investujeme do zveľaďovania nášho mesta bez jediného eura vzatého z úveru. O tom, ale nižšie. 

Je dôležité ekonomické analýzy popredných slovenských agentúr  priblížiť viac občanom, nakoľko to je reálne vysvedčenie práce vedenia mesta a čestných poslancov, ktoré sa opierajú o reálne čísla. Jeden zo základných parametrov pri výpočte finančného zdravia mesta, teda nášho ekonomického ratingu je celkový dlh mesta. Keď sme preberali mesto od bývalého vedenia v roku 2014, celkový dlh mesta bol na úrovni 48,1% . Preložené na drobné ide o percentuálny  pomer celkového dlhu mesta  ku  bežným príjmom mesta za predchádzajúci kalendárny rok. Čiže ak bežné príjmy mesta za rok 2013 boli na úrovni 11 829 272 €, tak dlh za rok 2014 podľa metodiky INEKO bol 5 689 879 €. Keď rátame, že mesto Púchov má v priemere 18 000 obyvateľov, tak na každého jedného Púchovčana bol dlh v roku 2014 – 316 €. Keď v roku 2014 nastúpilo nové vedenie mesta na čele s primátorom Rastislavom Henekom, tak sa našimi prioritami stali: transparentnosť, znižovanie dlhu mesta, zastavenie šafárení s verejnými zdrojmi. To po krátkom čase prináša svoje ovocie, čo jednoznačne potvrdil nedávno zverejnený rating INEKO. V roku 2016 klesol celkový dlh mesta na úrovni 34,8 %,  čo je zatiaľ historicky najnižší dlh mesta Púchov odkedy INEKO hodnotí slovenské obce a mestá.  Keď to opäť prerátame na drobné, ak bežné príjmy mesta za rok 2015 boli 14 160 402,- €, tak dlh za rok 2016 činil 4 927 820,- €, čo predstavuje dlh na jedného Púchovčana 273,- €. Za dva merateľné roky čísla nepustia, dlh skutočne rýchlym tempom znižujeme, čo je výborná správa pre všetkých našich spoluobčanov. 

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) hodnotil aj ďalšie parametre ako dlhovú službu, bilancia bežného účtu, záväzky po splatnosti  k príjmom a záväzky aspoň 60 dní po splatnosti. Priemer všetkých týchto kritérií hodnotí celkové finančné zdravie, dá sa povedať taký celkový ekonomický rating mesta. Pričom jedna hviezdička je najhoršie hodnotenie a šesť hviezdičiek najlepšie hodnotenie. V roku 2014 malo mesto Púchov dobré finančné zdravie a bolo hodnotené 4,7 hviezdičkami. Po dvoch rokoch sa naše finančné zdravie vylepšilo na 5,1 hviezdičky zo 6 možných, čo INEKO vyhodnotilo ako VÝBORNÉ finančné zdravie. Popri výbornom hospodárení nezabúdame ani na investície. Za rok 2016 bolo naše celkové hospodárenie prebytkové viac ako 1,2 milióna eur. Celkovo sme v roku 2017 preinvestovali v našom meste približne dva milióny eur na rôzne investičné akcie a to bez vzatia jediného eura z úveru! To je na stredne malé mesto s 18 000 obyvateľmi určite slovenský unikát. Ide to, keď sa nešafári a pristupuje sa k financiám občanov transparentne a zodpovedne. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matematika mozgu chýba. Mení jeho chémiu

Študenti si zvolili, či sa chcú učiť matematiku.

Nemáte radi nečakané prekvapenia? Jeden tím na EURO si obľúbite

Pozrite si, ako vyzerá skupina B na ME vo futbale.


Už ste čítali?